Araç Yazılımı

Chip tuning olarak da isimlendirilen araç yazılımı, genellikle insanların aklına hızlı otomobilleri getirir. Araç yazılımının öncelikli amacı gerçekten de budur. Araç motorlarını geliştiren Ar-Ge çalışmaları öncelikli olarak motorun sorun çıkarmamasına dikkat ettiği için güçte bazı sınırlamalara giderler.

Mühendisler, motorları uzun süre ve sorun çıkmadan çalışacak bir güç aralığında tasarlarlar. Bunun sonucunda yakıt tüketimi de optimal düzeye gelir. Araç yazılımı ise motorun güç ve torkundan memnun olmayanların seçtiği popüler bir yöntemdir. Bu metinde araç yazılımının ne olduğu, neden ihtiyaç duyulduğu ve hangi araçlarda kullanılabileceğini açıklayacağız.

Chip Tuning Nedir?

Chip tuning yani araç yazılımı, motorun elektrik kontrol ünitesinin (ECU) yazılımında değişikliklerin yapılmasıyla gücün artırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Özellikle modifikasyonlarda çok daha fazla tercih edilen bu yöntemin, birden fazla avantajı vardır.

Araç yazılımı, motorun gücünü artırmaktan çok daha fazlasını yapar ancak bu yöntemin işe yaraması ve aracınızın hasar görmemesi için profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Uygulama esnasında aracın elektronik beyin kısmında değişiklikler yapıldığından deneyimli olmayan bir ekibin araca zarar verme ihtimali vardır.

Yazılım üzerinde değişiklikler yapıldığından bazı insanlar araç yazılımın tehlikeli olduğunu düşünür ve bu sebeple uzak durur. Bu sebeple bu metinde araç yazılımının yarar ve zararlarından da bahsettik. Bunları inceleyerek karar vermeniz daha kolay olacaktır.

chip-tunning-nedir

Chip Tuning Araçlara Nasıl Uygulanır?

Araç yazılımının bir diğer ismi ise remap’tir çünkü ECU sisteminde tekrar haritalama işlemi yapılır. Araç yazılımı prosedürü, aracın işleme uygun olup olmadığının kontrolüyle başlar. Bazı motorlar, yazılımı kaldıramaz ve bu sebeple kontrol aşaması önemlidir. Yazılım üzerinde değişimler yapmak için ihtiyaç duyulan ekipman, bilgisayar ve sokettir.

Araç yazılımı soket ile bilgisayarın  bağlanmasıyla başlar. Aracın verilerine bakılır ve bu veriler kaydedilir. Kaydetme aşaması önem arz eder ve asla atlanmamalıdır. Kayıt işleminde sonra ekibimiz sizi olabilecek güç rakamları hakkında bilgilendirir. Karar verilen rakamlar, aracın sistemine gönderilir ve bu sayede araç yazılımı işlemi tamamlanır.

Chip Tuning Uygulamasının Çeşitleri Nelerdir?

Araç yazılımının farklı çeşitleri mevcuttur ve bu çeşitlerin bir kısmı aracın gücünü artırmak için uygulanırken bazıları ise gücü düşürmek içindir. Uygulama şekli ise her zaman aynıdır.

Yakıt tasarrufu için de araç yazılımını tercih edenler vardır. Uzaktan bağlama yöntemiyle cep telefonunuzdan modları kontrol edebilirsiniz. Bu modlar arasında normal, spor ve yarış seçenekleri vardır.

Chip Tuningin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Bazı insanlar araç yazılımının motor ömrünü kısaltabileceğini düşünürken bazıları ise uzatacağına inanır. Yazılım konusunda uzman olanlar aşırı gücün istenmesi durumunda motorun hasar görebileceğini söylerler. Örneğin 150 beygir bir araçtan 300 beygir güç isterseniz, motor buna dayanamaz.

Ancak gücün %20 oranında artırması, bu gibi sonuçlara sebep olmaz. Mühendisler ECU sistemini motorun en uzun süre çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlar ve bu sebeple yüksek bir güç artırımı, bu süreyi kısaltabilir yani motora zarar verebilir.

Araç yazılımı esnasında ECU sistemine müdahale edildiğini ve bunun bazı risklerinin olduğunu unutmamanız gerekir. Bu sebeple işlemin en ucuz yapıldığı firmayı tercih etmek, asla karlı değildir. Yazılım, uzman ve deneyimli kişiler tarafından hassas ve bilinçli bir şekilde uygulanması gerekir. Çünkü aracın beynine girilir ve bu, elektronik tüm sistemleri etkiler.

Araç yazılımı ile yakıt tasarrufunu amaçlıyorsanız %10 ila %40 arasında güç artırımı yapılması gerekir. Özellikle turbo beslemeli motorlarda sonuçlar memnun eder. Sizin için hazırlanmış programlarla hem yakıt tasarrufu hem de güç artırımı sonucuna ulaşabilirsiniz. Bu işlem, motora herhangi bir zarar vermez.

Araç yazılımının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Araç tamamen kişinin isteğine göre ayarlanır ve düzenlenir.
  • Araç yazılımı sonucu aracın azami hızı yükseltilir ve daha seri hale getirilir.
  • Beygir gücü artırılır.
  • İşlem sonucu tork gücü de yükselir.
  • Aracın yakıt tüketiminin azaltılmasıyla tasarruf yapmayı sağlar.

Chip Tuning Hangi Araçlara Uygulanabilir?

Araç yazılımı, benzinli ve dizel arabalara uygulanabilir. Gerçekleştirilebilmesi için araçlarda turbo desteği olmalıdır. Çünkü turbo desteği olduğunda araç yazılımı ile yapılan değişimler en iyi şekilde ortaya çıkabilir. Ayrıca yazılımdan önce motorun bu işlemi kaldırıp kaldıramayacağının da kontrol edilmesi gerekir. Çünkü performansı zayıflamış bir torbaya yazılım yapılması zararlı olabilir. Aynı şekilde aracın piston, krank mili gibi önemli parçalarının da sağlam olması gerekir.

Sonuç olarak araç yazılımı doğrudan zararlıdır ya da faydalıdır diyemeyiz. Profesyonel bir ekip tarafından kontroller yapıldıktan sonra işlem yapılırsa pek çok faydası mevcutken bunların eksikliğinde motora hasar verebilir.

arac-performans-yazilimi

Araç Performans Yazılımı

Araç yazılımı sonucu daha iyi performans, daha az yakıt tüketimi ve daha iyi çevre koruması sağlanır. Öncelikle yazılımın performans üzerine etkilerinden bahsedelim. Profesyonel araç yazılımı tüm motorda düşük ek yük ile motorunuzun performansını %40’a kadar artırır ve aynı sürüş tarzıyla yakıt tüketimini azaltır. Motorunuz çok daha sportif olur ve size daha iyi uyum sağlar. Bundan yola çıkarak araç yazılımının hem performans hem de ekonomi üzerine etkileri olduğunu söyleyebiliriz.

Araç yazılımı ile genellikle arabanızı aynı gün geri alabilirsiniz. Aracın türüne bağlı olarak, optimizasyon üç ila altı çalışma saati arasında sürer. Bize kontrol ünitenizi gönderdiğinizde, genellikle bir sonraki iş gününde programlamayı gerçekleştiririz. Bireysel ayar çalışmaları söz konusu olduğunda işlem süresi uzar.

Yazılım yapıldıktan hemen sonra etkiler fark edilmeye başlanır. Araç yazılımının performans üzerindeki tüm faydalarını görmeden önce 200 km sürüş gerekebilir.

Araç Ekonomi Yazılımı

Sahip olduğumuz silindir dinamometremizle oldukça gerçekçi bir ortamı simüle edebilir ve böylece motoru en iyi şekilde ayarlamayı sağlayabilir ve böylece motorun aslında gerekenden daha fazla yakıt tükettiği çalışma modu anlaşılabilir. Böylece araç yazılımı ile ekonomik tasarruf sağlanır. Gerçek test koşulları altındaki optimizasyonumuz ile maliyetler kısa sürede amorti edebilir. Para tasarrufu sağlar ve çevreyi korumak için de iyidir.

Araç yazılımının birçok avantajı olduğundan bahsettik ancak bu işlemin bazı riskleri de vardır ve bu riskler, yazılımı güvenilir bir firmaya yaptırmamanız durumunda ortaya çıkar. Güvenilir olmayan bir firmanın gerçekleştirdiği yazılım sonucu aracın elektronik sisteminin hasar görme olasılığı mevcuttur. Ayrıca firmanın farklı markalardaki araçlara yapılan yazılımın farklılıklarını da bilmesi gerekir. Araç yazılımı işlemi boyunca yapılan her yanlış, sizi amacınızdan uzaklaştırır ve araç performansını düşürür. Bu sebeple Soft Kaplama, deneyimli elemanı ve modern teknolojisiyle 829 müşterinin her birinin memnun kalmasını sağlamıştır. Şu ana kadar 2491 araçta yaptığı işlemler sonucu, maksimum faydanın alınmasını sağlamıştır.