Maun Kaplama

Maun, günümüzde en çok kullanılan sert ağaçlardan biridir. Tüm dünyada yetişir ve pek çok çeşidi ve kalınlığı mevcuttur. Ayrıca maun kaplamayla farklı renkler ve desenler de elde edilebilir. Maun hafiftir ve her tür uç veya bıçakla oyulması, kesilmesi veya işlenmesi kolaydır. Maun kaplamayı istediğiniz renk ve şekle karar verdikten sonra tek yapmanız gereken  güzelliğini ortaya çıkarmak için cila kullanmaktır.

Maun kaplamanın pek çok avantajı mevcuttur. Öncelikle kerestesi boşluksuzdur ve esnek değildir. Mükemmel bir işlenebilirliğe sahiptir. Üzerine iyi bir şekilde boya ve vernik uygulanabilir. Değişen hava şartlarına karşı mükemmel dayanıklılık gösterir. Üzerinden yapılan parçalar birbirine bağlanarak çivi, vida ve yapıştırıcı ile yapıştırılır. Son olarak iyi kurur ve kazıma ve tornalamaya uygundur.

Maun kaplama, ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilir. Rengi genel olarak kırmızı içinde kahverengi alt tonları olan bordo veya koyu kırmızıdır. Bu, sıcak renkli bir ahşap olarak kabul edilir, bu nedenle en iyi şekilde sıcak boya renkleri ve dekor öğeleriyle eşleştirilebilir. Yelpazenin daha açık tarafında, fildişi ve krem idealdir. Kontrast, bu koyu renkli ahşap kaplamayla iyi sonuç verir, böylece duvarlarda ve dekorda daha açık renkler tercih edebilirsiniz.

Maun, kurutma sırasında hacim ve boyutlar açısından son derece düşük bir toplam büzülme gösterir ancak şekli korumak için gerçekten en iyi olan şey 1: 1’e yakın radyal oranıdır (ağacın merkezi ile ağacın arasındaki yönde ölçülür). Bu bilimsel oran, ahşabın eğilme ve yarılmaya karşı direncinde belirleyici faktördür. Ahşabın modern yüzeyler için doğal bir afinitesi vardır, bu da cila, neme ve sıcaklık değişikliklerine karşı direncinden daha fazla emin olmak için ahşabı kapattığından başka avantajları birleştirir. Maun, diğer ağaçlardan daha az eğilme, çekme, şişme ve bükülme eğilimindedir. Bunun nedeni, neme ve atmosferik değişikliklere karşı olağandışı direncidir. Maun şeklini korur ve maun kaplama sayesinde nesneler yıllarca güvenle kullanılır.

İletişime Geç

Maun Kaplama, fiyatlar ve bayilik hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Maun Kaplama Fiyatları

Maun kaplama fiyatlarını belirleyen bazı parametreler mevcuttur. Bunlardan ilki kaplama tekniğidir. Çizilmez sert kaplamalar, oleofobik kaplamalar, koruyucu polimer kaplamalar, anti-parmak izi, hava koşullarına dayanıklı kaplama, hidrofobik ve sono-tek koruyucu cam kaplama sistemlerinin her biri farklı bir ücretlendirme sunar. Bu sebeple maun kaplama için tek bir fiyat belirtmek oldukça güçtür. Seçilen teknik, maun kaplamanın kullanım alanına göre değişkenlik gösterir. Ancak amaç ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken nokta, malzeme katmanlarının biriktirilmesinde damlamayan, tıkanmayan, tekrarlanabilir püskürtme performansına sahip bir maun kaplama olmasıdır. Kaplama esnasında kontrol edilebilir püskürtme, diğer kaplama yöntemleriyle mümkün olmayan seçici alan kaplama işlemlerine olanak tanır. Bu da önem arz eder.

Maun kaplama fiyatları, kaplanan nesnenin kullanım alanının içeri veya dışarı olmasına bağlı olarak da değişir. Dışarı ortamlarda kullanılacak olan nesnenin maun kaplaması yapılırken ortam koşullarının değişken olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Maun kaplama hem atmosfer hem de toprak açısından çürümeye, küflenmeye ve çürümenin zehirli organizmalarına özellikle dayanıklıdır. Ayrıca maun, kuru odun termitlerinin saldırısına karşı oldukça dirençlidir. Maun kaplamanın direnci artması için ön işlemeden geçer ve bu sayede 20 yıldan uzun bir süre boyunca kullanılabilir. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda maun kaplama fiyatının oldukça uygun olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Maun Direksiyon Kaplama

Maun direksiyon kaplama, tamamen estetik bir aksesuar gibi görünebilir ancak aslında birçok işlevsel fayda da sunar. Sürücü koltuğunu renkli bir kişiselleştirme ile güzelleştirmenin ötesinde bazı pratik avantajlar da sunar. Maun direksiyon kaplamanın sunduğu ilk avantaj, direksiyonu serin tutmasıdır. Araba tüm gün güneş altında kaldıktan sonra direksiyona dokunmak acı verebilir ancak maun kaplama, ısıyı tutmaz. Böylece sıcak bir yaz gününde rahatlıkla direksiyonu kavrayabilirsiniz. Ayrıca avuçlarınız terlediğinde direksiyonun kaymasını da engeller.

Maun direksiyon kaplama, tam tersi durumda da avantaj sağlar. Soğuk kış günlerinde direksiyona eldivensiz bir şekilde dokunmak bir eziyete dönebilir. Maun, direksiyonu kış aylarında sıcak tutarak çıplak elle direksiyonu tutma imkanı sağlar. Son olarak maun direksiyon kaplama uzun süreli kullanımda konfor sağlar. Uzun süre araba kullandığınızda, özellikle de hava sıcaksa, direksiyon simidi elde rahatsız edici bir his bırakır. Maun direksiyon kaplama ise elinizde daha rahat bir his bırakarak sürüş konforunuzu artırır.

Maun direksiyon kaplamadan gördüğünüz fayda, satın aldığınız ürünün kalitesine göre değişir. Bu sebeple seçim yaparken uzun süreli kullanım için aldığınızı aklınızda bulundurmanızda yarar vardır.

Araç Maun Kaplama

Araç maun kaplama, belirli bir tarza hitap etmesiyle öne çıkar ancak bunun yanı sıra pek çok avantaj da sunar. Öncelikle aracın dışıyla uyumlu bir renkte seçtiğiniz maun kaplama sayesinde şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca eklediğiniz başka aksesuarlarla arabanızı eğlenceli ve sıcak bir ortama çevirebilirsiniz. Maun kaplamanın 20 yıldan uzun süren kullanımı sayesinde araç maun kaplama işlemini gerçekleştirdikten sonra uzun yıllar boyunca kullanmaya devam etmeniz mümkündür. Çürümeye ve neme dayanıklı olması ve leke tutmayan bir yapısı olması da araçlarda maun kaplamanın tercih edilmesinin başka sebepleridir.

Maun kaplamadan sonra kaliteli görünümünü korumak ve kullanım süresini uzatmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Öncelikle maun kaplamanın güneşe çok fazla maruziyeti rengini daha açık hale getirir. Bu sebeple koruyu kılıf ile ona gölge oluşturabilirsiniz. Ayrıca koruyucu yağ sürmenin de birçok faydası vardır. Maun kaplama, dayanıklı ve sert bir yapıdır ancak doğru bakımı yapmazsanız pul pul dökülebilir. Neyse ki bakımı oldukça seyrek yapılan ve kolay bir üründür.